ofirdahan interior design - אופיר דהאן עיצוב פנים

עיצוב דירות קטנות "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים"

כלל ראשון בעיצוב דירות קטנות הוא: תכנון מדויק. בעזרת מאמץ קטן בעזרת תכנון ועיצוב, אפשר לגרום לדירה קטנה להראות גדולה יותר. מאחר שכל בחירה עיצובית תשפיע באופן משמעותי על הדירה הקטנה, רצוי לא להשאיר אותה ליד המקרה. לפני שנצא לדרך, כדאי להגדיר את האתגרים שבפניהם אנחנו עומדים בעיצוב דירות קטנות.

נתחיל בהגדרת הצרכים הבסיסיים של דיירי הבית. אילו שימושים חשובים לעיצוב דירות קטנות?

על מה אפשר לוותר ומה חייבים להשאיר? אחרי הבנת צרכי הדיירים נתמקד בנתונים של החלל מהם יתרונותיו ומהם חסרונותיו? בעיצוב דירות קטנות ננסה לחזק את היתרונות שמצאנו ונדאג להצניע את החסרונות… דוגמאות לחסרונות ויתרונות בחללים ומענים שיכולים להינתן להם: חלל נמוך – אנו נחפש פתרונות ליצור אשליה של גובה כמו וילונות ארוכים מהתקרה עד הרצפה. מעט מדי אור בדירה – ננסה להכפיל את כמות האור ונייצר פתרונות תאורה מלאכותית ומרשימים. תקרה גבוהה בחלל קטן מהווה יתרון – אנו ננצל את כל הגובה של הקירות לעיצוב ותכנון מקומות אחסון חכמים.

נתמקד בנתונים של דירות קטנות

בעיצוב דירות קטנות נשאף לחבר בין החללים הציבוריים, כמו המטבח, הסלון ואפילו חדר השינה, כדי להפריד משאר הבית ניתן להציב ארון או ספריה דו צדדית כחוצץ, על פני בניית קירות חלוקה, אשר חוסמים ומקטינים כל חלל. חיבור החללים מגדיל את כמות התאורה הטבעית בבית וכן ממקסם את תחושת המרחב. בשאיפה, מחיצות קבועות של קירות בנויים ישמשו רק בחלל חדר שירותים / מקלחת וחדר כביסה.


האתגר הגדול בחלל קטן היא יצירת מקומות אחסון, ניצול מירבי של השטח ללא העמסת יתר. שלבו  את מקומות האחסון כחלק מעיצוב הבית ואף צרו איתו כתמי צבע לא שגרתיים. התאמת האלמנטים העיצוביים למיקום בחלל חשובה, כדי לא ליצור גודש ולהעמיס על הדיירים בית, שאינו מתאים למגורים, זאת רק משום שמנסים להשיג בו הכול.

עיצוב דירה קטנה בתל אביב

עיצוב פנים של דירה קטנה וחרבה לרוב יכול לשדרג בעשות אם לא במאות אחוזים את שובי הנכס בייחוד אם מדובר בתל אביב. אולי תרצו להכיר את המעצבים המובילים והמומלצים ביותר בתל אביב >> מעצב פנים בתל אביב top 10 2023

בחירת צבעוניות לעיצוב דירות קטנות

אל תפחדו להעז בבחירת צבעוניות, צבעוניות יכולה ליצור תחושה של מרחב גדול. שילוב של צבעים בהירים יכול לעבוד מצוין, אך תעזו גם להשתמש בצבעים נועזים שיעשו עבודה נפלאה. הסוד בצבעוניות היא התייחסות בצורה נכונה למיקום והמינון שלהם בחלל. כדי ליצור מראה שלם ועשיר, נשתמש בטקסטיל במרקמים שונים ולשלב אותם בחלל כדי לתת כתמי צבע וסגנון ייחודי לדירה.

בחלל הציבורי בעיצוב דירות קטנות

שהוא הסלון ומטבח נוכל לשלב אלמנטים מודולריים, על מנת לנצל את השטח באופן חכם. למשל, נוכל למקם טלוויזיה מסתובבת על עמוד, שתשרת מספר כיוונים בבית ותאפשר לדיירים לצפות בה ממקומות שונים בחלל.

יצירת ארון עם שני כיווני פתיחה יכול להיות יעיל במקום מחיצה או קיר בדירות קטנות מומלץ להשתמש בדלתות הזזה, כך שכשנפתח אותן, הן לא יתפסו שטח רצפה. דלתות גדולות וגבוהות יוצרות אשליה של גובה כשהן נפתחות, ודלת משולבת עם זכוכית נראית קלילה יותר ולכן יוצרת עומק.

תפקידו של האור בעיצוב דירה קטנה

הוא להגדיל את תחושת המרחב בחלל, ולכן נחפש דרכים להעצים את כמות האור, רצוי טבעי אך נתמוך בו גם בתאורה מלאכותית. חלל מואר נראה גדול יותר, ולכן מומלץ לפתוח חלונות גדולים ככל האפשר מבלי לחסום את האור החודר דרכם. במקומות שבהם ניתן "להכניס את החוץ פנימה" אשמח לעשות זאת כיוון שאלמנט זה מייצר המשכיות לחלל ומחזק את תחושת הרוחב והעומק של החלל. כשקיימת מרפסת פתוחה נוכל לייצר מצב שבו הנוף נכנס פנימה.

עוד מאמר מקצועי בנושא עיצוב בתים קטנים – יתרונות, טיפים ודוגמאות

תאורה בעיצוב דירות קטנות

נייצר בית מואר ע"י בחירה בגופי התאורה הנכונים, שיכניסו מספיק אור לחלל הקטן. כל המרבה במידה – הרי זה משובח. גופי התאורה הם התכשיטים של הבית. מומלץ להשתמש בסוגים שונים של תאורה באזורים שונים של החלל, כדי ליצור פינות-אווירה שמשנות את אופיין בהתאם לצרכי הדיירים.

כיום קיים מגוון רחב של אפשרויות  גופי תאורה צמודים לתקרה, גופים תלויים, מנורות עומדות, אהילים, גופי תאורה לאורך הקירות ותאורה נסתרת.

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

דוגמאות לעבוד עיצוב דירות קטנות בתל אביב:


אין סוף לאפשרויות ליצירת תחושת מרחב בדירות קטנות עם עיצוב גדול. בתים קטנים דורשים התייחסות ותכנון רבה יותר מחללים גדולים ורצוי להיעזר במעצב פנים מנוסה כדי למקסם את חלל הבית.

בהצלחה אשמח לעזור אופיר דהאן.

אופיר דהאן
אופיר דהאן
אופיר דהאן, מעצב רב תחומי ובוגר המחלקה לתקשורת חזותית באקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל". אני מפעיל סטודיו המתמחה בעיצוב פנים והום סטיילינג עבור בתים פרטיים, דירות קבלן, משרדים ועסקים. בסטודיו שלי, אני מתעסק בעולמות תוכן של עיצוב פנים, הום סטיילינג, אמנות, אסתטיקה ועיצוב עכשווי.
אהבתם את:
עיצוב דירות קטנות "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים"
אולי יעניין אותכם גם
אופיר דהן מעצב פנים מומלץ

עיצוב פנים והום סטיילינג – אופיר דהאן

דילוג לתוכן